Şcoala Altfel :: Despre program - edu.ro
www.edu.ro
Şcoala altfel
Despre programul "Școala Altfel"

Acesta este site-ul ediţiei 2012! Click aici pentru site-ul ediţiei 2013!

Programul ”Școala altfel”

Programul ”Școala altfel” debutează din anul şcolar 2011 – 2012 şi constă în derularea, la nivelul fiecărei unităţi de învăţământ, în săptămâna 2-6 aprilie 2012, a unui orar special format doar din activităţi cu caracter non-formal. Simultan se organizează fazele naţionale ale olimpiadelor şcolare.

Programul își propune implicarea, deopotrivă, a elevilor și a dascălilor, în activități nonformale, interesante, care să le valorizeze talentele, preocupările extra-şcolare şi competenţele în domenii cât mai diverse şi interesante.

Clopoţelul “Şcolii Altfel” va suna, pentru prima dată, în 2 aprilie 2012. Va suna pentru un altfel de orar, pentru activităţi care exced curriculumul naţional şi care, sperăm, vor aduce plus-valoare întregii comunităţi şcolare: competenţe, coeziune, spirit de echipă şi, nu în ultimul rând, un zambet elevilor şi dascălilor implicaţi.

Partenerii MECTS în acest demers sunt numeroși. În primul rând, e fiecare dascăl şi elev din România. Totodată, ne bucurăm de sprijinul structurilor reprezentative ale elevilor, prin intermendiul Consiliului Naţional al Elevilor, dar şi al organizaţiilor non-guvernamentale care s-au implicat direct, prin proiecte implementate voluntar şi gratuit la nivelul şcolilor.

Lista ONG-urilor care au venit până acum în sprijinul Programului ”Școala altfel” şi proiectele propuse de acestea se regăsesc în meniul “Listă ONG”. Vă invităm să vă informaţi despre proiectele lor şi să îî contactaţi, dacă doriţi să le implementați şi în şcoala dumneavoastră.

NOU! În vederea valorificării exemplelor de bună practică din cadrul programului "Şcoala Altfel!", Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului lansează competiţia O activitate de succes în "Şcoala Altfel!". Concursul îşi propune să selecteze şi să promoveze pe site-ul www.edu.ro cele mai interesante 10 activităţi care s-au desfăşurat la nivel naţional în această săptămână, câte una din fiecare din domeniile de concurs.
Puteţi vota activităţile propuse până în data de 18 mai 2012, ora 24, utilizând Platforma de votare disponibilă aici.
Punctajul afent evaluării activităţilor propuse de inspectoratele şcolare şi disponibile pe platforma de votare este format din: 1) Punctajul acordat de o comisie din cadrul MECTS (60%) şi 2) Voturile valabil exprimate de vizitatorii site-ului (40%)
Activităţile câştigătoare vor fi desemnate până la data de 24 mai 2012, iar rezultatele vor fi postate pe acest site.
Premierea va avea loc în data de 1 iunie 2012. Detaliile privind premierea vor fi transmise la data anunţării rezultatelor evaluării.

Mult succes!

Precizări:

1. ONG-urile îşi vor putea înscrie proiectele până la data de 24.02.2012, ora 10:00.

2. În perioada 2-6 aprilie 2012, Ministerul Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului organizează fazele naționale ale olimpiadelor școlare pe discipline de învățământ și, după caz, ale concursurilor școlare.

3. Pentru alte informaţii ne puteţi contacta la adresa de e-mail scoalaaltfel@medu.edu.ro.

Puteţi consulta baza legală a programului "Şcoala Altfel" în secţiunea Legislaţie.